fbpx

Triatlon

Triatlon bir dayanıklılık sporudur. Birbirinden zor üç spor branşında gerçekleştirilen yarışlar bütünüdür. Bu branşlar çeşitli mesafelerde yarışılan yüzme , bisiklet ve koşudan oluşmaktadır… Triatletler, en hızlı toplam tamamlama süresi için yarışırlar.  Kelime Yunanca kökenli olup, treis (üç) ve  athlos (rekabet) kelimelerinden gelmektedir . Sporun kökleri, 1920’lerde Fransa’da başlamış ve 1970’lerin sonlarında ABD’de spor kulüpleri ve bireyler sporu geliştirmiş ve kuralları belirlemeye başlamıştır. Ülkemizde ilk olarak 1991 yılında Alanya’da yarışlar düzenlenmeye başlamıştır.

Triatletler , üç disiplinin her biri için odaklanmış kalıcı ve periyodik antrenmanlar yaparlar. Dayanıklılık, güç ve hız elde etmek için yaptıkları antrenmanlarda veya yarışlarda fark yaratacak besin takviyelerine de ihtiyaç duyarlar. ingobio bu besin takviyeleri açısından sporculara doğal seçenekler sunar.

Triatletler Ne Yer?

Triatletler sıklıkla bir saatten uzun süre egzersiz yaparlar. Antrenman sırasında sürekli tükenen elektrolit ve enerji bu branşın sporcuları için stabil tutulması gereken başlıca konulardan biridir. Sporcu vücudu ağır antrenman veya bir yarıştan geçmeniz için yeterli glikojene sahip değilse, enerji için yağ yakmaya başlayacaktır. Yağ, karbonhidratlardan çok daha yavaş yakılabildiği için sporcu da doğal olarak yavaşlayacaktır. Bu böylesine önemli bir branşta başarıya ket vuran bir etmendir.

Triatletlerin yaptığı ve 90 dakikayı aşan yoğun egzersizler için kadınlar 40-60 (ort.50) gram  erkeklerse  60-80  (ort.70) gram karbonhidrat almalılar. PowerGel ürünümüz bu bedensel talepleri yeterince karşılamaktadır. Bunun için Reco ve Casein ürünlerimiz dikkatiniz çekebilir.

Ayrıca her aktivitede yoğun olarak vücuttan atılan elektrolitler önemsenmeli su yerine Elektrolitli su tüketilmelidir. ingobio Elektrolit Sporcu Toz içeceğimiz bu sorunu aşmada sporcuya muazzam fayda sağlayacaktır. Çünkü bir paket (15 gram) ürünümüzde yaklaşık 35 litre maden suyunda bulunan elektroliti size sunacaktır. Bu benzetmenin bir doz aşımı olduğu düşünülmemeli; miktarlar sporcuların ihtiyaçlarına göre terkip edilmektedir.

Triatlon bir dayanıklılık sporu olduğundan, sporcular çoğunlukla karbonhidrat içeren öğünler planlamalıdır ve her egzersizden sonra yıpranan beden için destekleyici hazır protein ürünleri kullanabilirler.

Bir triatlet için tipik bir günlük menü aşağıdakileri içerebilir:

Kahvaltı: Bir bardak portakal suyu ile granola, badem ve yaban mersini ile yulaf ezmesi

Antrenman: Enerji verici jel ve Elektrolit

Öğle yemeği: Domates, az yağlı peynir ve marul ile tam tahıllı ekmek üzerine hindili sandviç; yan salata, az yağlı süt ve bir parça meyve, Fıstık ezmeli kraker ve bir parça meyve

Antrenman: Enerji verici jel ve Elektrolit. İkinci antrenman sonrası onarım için Whey Protein.

Akşam yemeği: Yanında salata ile birlikte kızartılmış tofu. Yoğurtlu meyve ve sebze smoothie

Uyku öncesi: Uyku süresi boyunca (6-8 saat) yapısal onarım için Casein içerikli toz içecek

Sürekli sıvı tüketilmesi de unutulmamalıdır. (5-6 L / 24 s)

Antrenman öncesinde başladığınız elektrolitli sıvı tüketimini antrenman sırasında tüketmeye devam etmelisiniz..

Triatlon Nedir? Bu kelime eski Yunanca kökenlidir ve üç branşın bir arada yapıldığı bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır.

Bisikletçi Beslenmesi
Futbol ve Besin Takviyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler