fbpx

Fitness

ingobio Sports Nutritions fitness programı uygulayan ve sağlıklı ve estetik bir vücuda sahip olmak isteyenler için 2022’de de çalışmalarına ve yeni ürünler üretmeye devam edecektir.

Fitness yapan sporcuların antrenman programı ne kadar önemli ise doğru besin takviyelerini kullanmak o denli önemlidir.

Ancak öncelikle bir algı sorununa kısaca açıklık getirmeliyiz. Sporcu besin takviyelerinin etkileri genellikle kısa zaman içerisinde hacim kazandıracağı, kas gelişimini mucizevi bir şekilde arttıracağı, kilo aldıracağı yahut tam tersi kilo verme konusunda hemen etki göstereceği zannedilmektedir. Bu algı tümüyle yanlıştır ve asla ürünlerden tek başına sonuç beklenmemelidir. Sporcu besin takviyeleri isminden de anlaşılacağı gibi sadece sporculara destek verir. Yani sıkı çalışma, disiplinli diyet gibi sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizde bu hazır sporcu gıdaları işe yarayacaktır. Bu davranış biçimiyle hareket edildiğinde  sporcu gıdaları gösterdiğiniz performansı etkileyecek ve daha hızlı, verimli ve etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Fitnesss Spor Branşları

Fitness antrenmanlarında kas geliştirici egzersizlerle birlikte koşma, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, tırmanma, ağırlık kaldırma, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanlarına da yer verilir.

Amaç: Vücuttaki yağların yakılmasını sağlamayı amaçlayan fitness antrenmanlarında kasların hacim almasından ziyade sıkılaşması ön plandadır. Daha ince, daha esnek ve daha fit bir görünüm kazandırmayı hedefleyen fitness egzersizleri ile sporcular, daha ince ve daha güzel bir vücuda sahip olabilir. Kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı olmasını amaçlayan fitness antrenmanları, sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olunmasını sağlar.

Fitness Nasıl Yapılır?

Diğer tüm antrenman programlarında olduğu gibi fitness antrenmanları da kişiye özel olarak belirlenmelidir. Uzman bir fizyoterapist ya da spor eğitmeni tarafından fitness programı hazırlanabilir. Fitness antrenmanları, aletlerle birlikte yapılabildiği gibi hiçbir alet kullanılmaksızın, sadece vücut ağırlığı ile de yapılabilir. Genellikle dayanıklılık ve kondisyonu artırma amaçlı yüzme, koşu, yürüyüş, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanları ile ağırlık kaldırma, pilates, yoga gibi kas sıkılaşmasına yönelik egzersiz programlarının bir bileşenidir. Kan dolaşımını düzenleyen kardiyo egzersizleri, vücudun daha fazla kalori harcamasını sağlar ve yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmayı hedefler. Ağırlık antrenmanları ise bölgesel kas gruplarının çalışmasını sağlayarak kasların gelişmesinden sorumludur. Ağırlıklar ya da özel olarak tasarlanan aletler yardımıyla yapılan ağırlık egzersizleri, kasa şekil vermeyi hedefler. Fitness’te vücuda şekil vermek önemli iken vücut geliştirmede ise kaslara hacim kazandırmak önemlidir. Fitness için yapılan ağırlık antrenmanlarında kaslara esneklik kazandırılır ve vücudun daha fit görünmesi için vücut yağlarının eritilmesi hedeflenir.  Genellikle bölgesel hareketleri içeren fitness ağırlık antrenmanları, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Fitness Yapmanın Faydaları

Vücut kaslarının hemen hemen hepsinin kullanılmasını sağlayan fitness egzersizleri, düzenli olarak yapıldığında kemik ve kas sisteminin güçlenmesini sağlar. Kardiyo ve ağırlık egzersizlerinin kombinlenmesi sonucu oluşan fitness antrenmanları, vücudun ekstra kalori yakmasına yardımcı olur ve bazal metabolizma hızının artmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırır. Fitness programlarına eklenen pilates ve yoga uygulamaları, sırt ve karın kaslarının daha güçlü olmasını sağlayarak duruş bozuklukları gibi problemlerin çözümlenmesine yardımcı olur. Kardiyo egzersizler ile kan basıncının düzenlenmesi sağlanır; yüksek tansiyon ve kalp- damar hastalıklarına yakalanma riski azaltılır. Nefes alıp vermeyi düzenleyen fitness egzersizleri, akciğerlerin tam kapasite çalışmasını sağlar. Egzersiz esnasında terleme yoluyla vücuttaki toksin maddeler ve fazla suyun dışarı atılması sağlanır. Kasların çalışması, mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin salgılanmasını artırır. Kişinin hayata daha pozitif ve neşeli bakmasını destekleyen fitness egzersizleri, aynı zamanda zihinsel yeteneklerin artmasına da destek olur. Uyku saatlerinin düzenlenmesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Vücuttaki fazla kilolar atılır ve vücut şekil almaya başlar. Bu da kişinin öz güvenini artırarak insan ilişkilerinde daha başarılı olmasını sağlar.

Vücudunuzu şekillendirmek ve daha fit, daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek adına yapacağınız fitness antrenmanları için uygun sporcu besin takviyelerini ingobio.com da bulabilirsiniz

Futbol ve Besin Takviyeleri
Tüm Sporlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Favoriler
Son Görüntülenen
Kategoriler