fbpx

Demir Leydi Kona Yolunda

“Nefes al, daha derin, yavaş yavaş ver… Şimdi sudan çıkıp bisikletle rüzgarı ikiye bölerek devam edeceksin. Odağını kaybetme, pedallara basarken kaslar acıyla yanıyor, bu daha hiçbir şey, az sonra koşarken göreceğim onları… Nefes al, nefes al, nefes! Finişe ilk sırada girerken ülkene şampiyonlukla dönerken aldığın bu nefes mutluluktan kesilecek… Ama şimdi  nefes al daha derin!”

Yüz, sür, koş.

Kilometrelerce devam eden bu sportif çaba elbette zorlu triatlon branşının evreleri. Bir başka deyişle sporcumuz Sera Sayar’ın ülkemizi temsil ettiği dal. Triatlet baba ve maraton koşucusu bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Sera, spora çocukken değil ta anne karnında iken başlamış bir sporcudur. Evet, sevgili annesi, Sera’nın doğumuna 2 ay kalana dek disiplinli koşularına devam etmiş.

1992 yılında doğan sporcumuz  7 yaşında iken İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü takımında yer almış ve ilkokul, lise dönemindeki 11 yıl boyunca yüzmeye ve yarışmaya devam etmiştir.  Bu süre zarfında sürekli başarılar elde etmiştir.

Sırtüstü branşında 4 yıl boyunca Türkiye Şampiyonluğu; 2005 yılında 100 metre sırtüstünde Türkiye Rekoru; 2005-2009 yılları arasında Milli takıma seçilerek Türkiye’yi yurtdışında temsil etme şansı gibi başarıları çok çalışarak elde etmiştir. Kendisi aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir.

Yüzme başarılarından sonra koşu branşında da aktivite sergilemeye başlayan Sera, 2014-2015 yıllarında Runanatolia Maratonu’nda; 2015 Istanbul Vodafone Maratonu’nda; Bozcaada 2015 Yarı Maratonu’nda; 2016’da Barcelona Maratonun’da başarılarına başarı katarak yoluna devam etmiştir.

Triatlonda olimpik ve yarı olimpik birçok yarışa katılmış 22 yaşında Türkiye Triatlon Şampiyon’u olmuştur. Hedefine triatlonun daha uzun mesafelisi olan Ironman 70.3’ü koyduğunda, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Gloria Ironman 70.3’e katılarak 18-24 yaş kategorisinde 5:28 lik dereceyle 2. olmuştur. Bu dereceyle slot kazanarak 2016 70.3 Ironman WC Moololoba’da Türkiye’yi temsil eden en genç kadın sporcu ünvanını da almıştır. Gelen yıllar boyunca dur durak bilmeden ülkemizi Amerika’da, İspanya’da, Danimarka’da, Güney Afrika’da, Türkiye’de ve diğer uluslararası Ironman’larda temsil ederek hepimizi sevindirmiş ve gururlandırmıştır.

Beyaz yaka bir çalışan olan Sera Sayar severek ve hedeflerine odaklanarak neler yapılabileceğinin en parlak kanıtıdır.

KONA

Sera’nın 2022 yılı için hedefinde Amerika’nın Florida eyaleti Kona şehrinde düzenlenen Ironman 70.3 bulunmakta. İspanya zaferinden sonra Kona’da da kazanacağı birincilikle başta ailesi ve ülkesinin yüzünü tekrar ağartacağına inanıyoruz.

60kg bile olmayan şampiyon sporcunun 226 km mesafe içerisinde yüzmeyi, bisiklet sürmeyi, koşmayı başarıyor olması sadece ardından gelen sporculara örnek olmuyor aynı zamanda biz izleyicilere de başarıyla ilgili yüksek motivasyon veriyor. İlham verici spor kariyerini hayranlıkla izlediğimiz sporcumuz Sera Sayar’a  Ironman’de başarılar dileriz.

“Nefes al, derin nefes al, yavaş yavaş bırak… Şimdi gülümse ve podyumdaki en yüksek basamağa çık.”

Enerjinin Yeni Formülü: PowerGEL
Bisikletçi Beslenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Dilek listesi
Son Görüntülenen
Kategoriler