fbpx

Elektrolit ve Su Kaydı

[mpc_textblock content_width=”100″ font_color=”#515251″ font_size=”17″ font_align=”justify” margin_divider=”true” mpc_tooltip__border_divider=”true” mpc_tooltip__padding_divider=”true”]

Sıcak hava, sportif faaliyet, düzensiz beslenme, kusma ve ishal gibi hastalıklar ve alkol tüketimi daha da fazla sıvı kaybına neden olur, bu da vücudumuzun susuz kalmasına anlamına gelir.

Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için normal bir insan vücudunda su, elektrolitler (K+1, Mg+2, Ca+2, Na+1) besleyici faktörler, hücreler belli miktarlarda bulunmaktadır. Dehidrasyon, vücudun en iyi şekilde çalışması için yeterli sıvıya sahip olmadığında girdiği bir durumdur. Vücudumuz her gün nefes, terleme, boşaltım sistemi üzerinden yaklaşık iki litre su tüketir.

Bu sıvı kaybı fiziksel aktivite sırasında da artar, yorucu egzersiz sırasında saatte iki litredenden fazla su kaybedebiliriz ve unutmayın, kaybettiğimiz şey sadece su değildir. Ayrıca vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu değerli elektrolitleride (K+1, Mg+2, Ca+2, Na+1) kaybederiz.[/mpc_textblock]

Sporda Su Kaybını Önleme

“VÜCUDUMUZDA NELER OLUR ?”

“Ne zaman susuz kaldığını bilmenin en iyi yolu erken uyarı işaretlerini izlemektir.”

Ne zaman susuz kaldığını bilmenin en iyi yolu erken uyarı işaretlerini izlemektir. Bunların içinde en önemlisi susuzluktur, ancak bu %2’ye kadar su kaybınız olduğunda gerçekleşen bir vücut parametresidir.

Bu andan itibaren susuz kaldığınız anlamına gelir. Ancak bir sporcu için bu muhtemelen performansı etkilemeye çoktan başladığı için biraz geç kalınmış olabilir.

Sporcular için bu durumdan en iyi sakınma tekniği, hacim ve renk bakımından sürekli idrar çıkışının izlenmesidir, hem uzun aralarla idrara çıkış hem de koyu renkli idrar, susuz bir durumun (dehidrasyon) başlangıcının belirtileridir ve çoğu durumda susuzluğun ilk belirgin işaretidir.

“ÇÖZÜM HİDRASYON”

“Hızlı ve kaliteli bir hidrasyon”

Su ve elektrolit kaybı sadece sporcular için değil, sıcak veya nemli hava gibi koşullarda çalışan veya yaşayan herhangi bir normal insan için bile söz konusudur. Nedeni ne olursa olsun sporcu olsanız da olmasanız da su ve elektrolit kaybının performans sonuçlarını etkileyeceğinden ve zihinsel aktivitelerinizde bir azalmaya yol açacağından emin olabilirsiniz.

Su ve elektrolit (dehidrasyon) kaybının hızlı belirtileri şunlardır:

“SUSUZLUK”
“BAŞ AĞRISI ve BAŞ DÖNMESİ”
“HALSİZLİK” “KAS KRAMPLARI”
“DÜŞÜNCEDE BULANIKLIK”
“ODAKLANMA SORUNU”

[mpc_textblock content_width=”100″ font_color=”#515251″ font_size=”17″ font_line_height=”1.5″ font_transform=”none” font_align=”justify” margin_divider=”true” mpc_tooltip__border_divider=”true” mpc_tooltip__padding_divider=”true”]Üç farklı doğal renk ve Vişne , Mango, Ananas doğal aromasıyla ingobio elektrolit içeren doğal spor ürünü ile sporun keyfini yaşa![/mpc_textblock]
[mpc_textblock content_width=”100″ font_color=”#515251″ font_size=”17″ font_line_height=”1.5″ font_transform=”none” font_align=”justify” margin_divider=”true” mpc_tooltip__border_divider=”true” mpc_tooltip__padding_divider=”true”]Spor yaparken hareket etme özgürlüğünüzü hiç kısıtlamadan özel eşyalarınızı nerede taşıyacağınızı artık düşünmeyin![/mpc_textblock]

Hızlı Kargo

Tüm ürünlerimiz siz ihtiyaç duyduğunuz anda yanınızda !

Güvenli Alışveriş

Web sitemizden yapacağınız tüm alışverişler SSL ile koruma altındadır.

Müşteri Memnuniyeti

Sporu ve sporcuyu destekliyoruz. Bu yüzden bizim için değerlisiniz.

Sepetim
Dilek listesi
Son Görüntülenen
Kategoriler